Kto by sa nechcel hrať a popritom zarábať? Množstvo e-športovcov premenilo svoju záľubu na zdroj príjmu.
Svet e-športu sa pomaly približuje k tomu, ktorý poznáme z klasických športov. Dôležité zápasy sledujú milióny fanúšikov po celom svete, víťazi získavajú okrem slávy astronomické sumy a prestupy hráčov medzi tímami pozorne sledujú stávkové kancelárie. O úspešnej kariére e-športovca snívajú mnohí z nás. Najdôležitejšie však je vybrať si hru, v ktorej budete excelovať. Dnes vám prinášame 7 hier, ktoré majú dlhodobo najvyšší prizepool na turnajoch. Ak sa teda budete snažiť, môžete si z neho uchmatnúť niečo pre seba. Viaceré z hier sú free-to-play a nepotrebujete na ne ani superrýchly počítač. Stačí pevná vôľa a tréning.
7. - 6. PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS / Mobile
Na siedmom a šiestom mieste sa umietnilo staré známe PUBG. Dve miesta zaberá kvôli tomu, že siedmou najoceňovanejšou hrou medzi e-športmi je PUBG pre počítače a šiestou jej verzia pre telefóny. Klasický battle royale, v ktorom hráči skočia z lietadla na mapu, aby pozbierali čo najlepší arzenál zbraní a vykynožili všetkých nepriateľov v zužujúcej sa zóne. Na 550 turnajoch v PUBG sa rozdalo dokopy 52 222 180 dolárov a v mobilnej verzii sa na 220 turnajoch rozdalo 58 931 383 dolárov. A to sme len na začiatku nášho rebríčka.

5. Arena of Valor
Na piatej priečke sa nachádza “LoLko pre mobily”, ako sa táto hra zvykla označovať v našich končinách. Arena of Valor bola určená primárne pre ázijský trh, no svojich fanúšikov si našla aj u nás. Klasické MOBA zápolenie 5 vs 5 je obľúbeným žánrom, v ktorom môžeš ukázať svoj skill, no takisto tímového ducha. Na 128 turnajoch v Arena of Valor sa dokopy rozdalo tým najlepším hráčom 60,072,299 dolárov.

4. League of Legends
No a po “LoLku pre mobily” tu máme to pôvodné LoLko. Hra si získala obrovskú fanúšikovskú základňu od začiatku svojho pôsobenia na európskej scéne a pomerne rýchlo sa dostala aj k turnajovému hraniu. Najbližšou metropolou LoLka, ale aj e-športov ako takých boli v našich končinách dlhé roky poľské Katowice. Počas svojej existencie sa v League of Legends rozdalo 98 615 432 dolárov na 2762 turnajoch.

3. Counter-Strike: Global Offensive
Na treťom mieste máme klasiku e-športov “CSko”. Od svojich starých verzií, ktoré dominovali internetovým kaviarniam po celom svete až po CS:GO, sa v boji medzi policajtmi a teroristami vždy točili aj skutočné peniaze. Tímová stieľačka počas svojho pôsobenia rozdala 145 073 103 dolárov na 6492 turnajoch, čím sa dostala na tretie miesto nášho rebríčka.

2. Fortnite
Fortnite je internetový fenomén, ktorí poznajú všetci. Tento pestrofarebný battle royal ale ukrýva lákavé prizepooly pre tých, ktorým sa podarí zostať v zmenšujúcej sa zóne čo najdlhšie. Na 1044 turnajoch sa za existenciu Fortnite rozdalo 146 683 781 dolárov.

1. Dota 2
Na vrchole rebríčka sa nachádza najznámejšia MOBA, v ktorej sa už niekoľko rokov súťaží o desiatky miliónov dolárov. Pôvodne vytvorená mapa pre hru Warcraft 3 vo svojom vlastnom pokračovaní stiahla masy fanúšíkov a tým najlepším hráčom zarobila milióny. A hre sa výnimočne darí aj v našich končinách. Slovák Oliver Lepko si v roku 2022 zarobil vďaka výhre v prestížnom turnaji viac ako milión dolárov. Celkovo sa v Dote 2 na 1726 turnajoch rozdalo dokopy 310,806,532 dolárov.

Zdroj: esportsearnings.com