Legendárne seriály 90. rokov mali celosvetový úspech, preto sa mnohí nečudovali, keď sa vyskytli Xena a agenti Mulder a Scullyová vo videohrách. V hernom svete to ale s ich slávou také rúžové rozhodne nebolo.
Seriál Xena: Warrior Princess sa natáčal v rokoch 1995-2001
Dnes už ho ľudia s úžasom nevnímajú, ale koncom 90. rokov bolo šikovným ťahom použiť v starovekom seriáli drsnú hrdinku, ktorá umne narába mečom.
V seriáli Xena sa vyskytovali grécki bohovia a množstvo nepriateľov. V televíznom prevedení teda nebola núdza o bitky a akrobacie voči protivníkom. V čase svojej televíznej slávy sa Xena stala akýmsi sesterským seriálom k úspešnému Herkulesovi.
Počítačová hra o Xene a jej dobrodružstvách vyšli pod rovnakým názvom ako seriál pre platformu PlayStation a Gameboy.

PlayStation verzia Xena: Warrior Princess (1999) čerpala z televízneho námetu, ale všetko pokazila grafika a ovládanie
Obsah hry Xena: Warrior Princess bol veľmi podobný so seriálom. Ako Xena putovala krajinou so svojou kamarátkou Gabrielou a čelili rôznym nástrahám a úlohám. Xena pobehovala v hre s mečom a nechýbala ani jej povestná zbraň šakram. Úlohou bolo bojovať proti nepriateľom, riešiť hádanky a puzzle, či zbierať liečivé nápoje.
Titul Xena: Warrior Princess obsahoval 21 levelov a spolu s bežnými súbojmi sme bojovali aj proti bossom. Nebolo prekvapením, že na ich porazenie boli potrebné Xenine špeciálne chvaty a bojové stratégie.

Hru hráč ovládal Xenu z pohľadu tretej osoby a výrobcom nemožno vytknúť rôznorodé Xenine bojové schopnosti a zručnosti v hre.
Gameboy verzia Xena: Warrior Princess (2001) sa snažila byť lepšou hrou
Hra Xena sa pre platformu Gameboy v niektorých veciach líšila. V hre sme sledovali nevšednú zápletku, kedy Xena zostala uväznená vo svete snov pod menom Psychosia. Princezná bojovníčka musí nájsť Darphusa, ktorý ju uväznil a následne Morpheusa, ktorý má jediný moc, aby ju vrátil do reality.

V Gameboy verzii Xena beží, skáče, šplhá a pláva. Používa liečivé sirupy a veci z inventára, prípadne kľúče.
Všetko sa zdá až nápadne povedomé pre hru Tomb Raider, ale celkovo sa hra Xena: Warrior Princess stretla s rozpačitými reakciami. Seriál vo svojej dobe položil latku vysoko a herná verzia sa jej ani zďaleka nepriblížila. Nápad bol síce dobrý, ale grafika aj na tú dobu horšia a ovládanie neohrabané. Avšak skalným fanúšikom Xeny sa hra s prižmúrením očí aj tak páčila. Na väčšiu popularitu to ale, žiaľ, nestačilo.
Úspech Xeny ale pretrváva ďalej, pretože viacerí výrobcovia nám za posledné roky priniesli nové hry s touto nesmrteľnou hrdinkou.
Hra The X-Files bola interaktívnym filmom, kde scény natáčali skutoční herci
Výrobca SCEE a distribútor Fox Interactive chceli zarúbať vysoko, keď v roku 1998 priniesli hru X-Files pre platformy PC, PlayStation a Macintosh.

Hra The X-Files bola vlastne adventúrou a interaktívnym filmom s pútavým scenárom. Ocitli sme sa v koži FBI agenta menom Craig Willmore, ktorému jeho nadriadený Walter Skinner prikáže, aby vyriešil zmiznutie dvoch agentov Foxa Muldera a Dany Scullyovej. Ich posledné stopy sa stratili v meste Everett.
Willmore pri pátraní po svojich kolegoch využíva nočné videnie, digitálnu kameru, PDA, pakľúče a pištoľ. Počas vyšetrovania sa zblíži s detektívkou Mary, a tak pochmúrny príbeh obsahuje aj lovestory. Rozvoj ich vzťahu mohol ovplyvňovať samotný hráč.
Ako sme spomínali, hra The X-Files sa nám ukázala v nevšednom prevedení, kedy skutoční herci zahrali priamo postavy v hre, vrátane najväčších hviezd, ktorými boli David Duchovny, Gillian Anderson alebo Mitch Pileggi.
Filmovanie pre hru sa uskutočnilo v Seattli a používalo technológiu Virtual Cinema, kedy sa do hry zapojilo veľké množstvo zostrihaných scén. Hráč mal nespočetné množstvo príležitostí ovplyvňovať a meniť dej, zvážiť svoje odpovede, konať alebo byť pasívny.
Pri uvedení na trh rra The X-Files vďaka svojim inováciám a popularite seriálu spôsobila vysoké počty predajných kusov. Ako ale rýchlo nastúpil úspech, prichádzal hlboký pád. V Amerike hra zapôsobila najviac, so zvyškom sveta to bolo podstatne horšie.
Titul The X-Files si v hernom prevedení počínal lepšie ako hra Xena: The Warrior Princess. Stále si myslím, že celkovo hry zapôsobili najviac práve pre verných priaznivcov seriálov, ostatní im toľko netlieskali.
zdroj: gaymingmag wikipedia