V rámci e-športu je momentálne nežnejšie publikum mierne podceňované, čo má svoj základ hlavne v stereotypoch. V tomto článku vám ale ukážeme ženy, ktoré sa mužom dokázali nielenže vyrovnať, ale aj vyhrávať svetové turnaje.
scarlett z kanady je vo svete starcraft 2 špičkou
Rebríčku najlepších žien v e-športe dominuje stálica strategických hier Scarlett z tímu Shopify Rebellion. V e-športovej komunite sa objavuje už od roku 2011 a v roku 2012 už pôsobila vo svojom prvom tíme. Na elitných turnajoch dokázala dvakrát dominovať na DreamHack Masters a momentálne jej v ESL rebríčku patrí tretie miesto. Celkovo má na svojom konte zarobených už skoro 500-tisíc dolárov z e-športu, čo je rozhodne príjemná suma a potvrdzuje jej kvality.
liooon dokázala zvíťaziť na majstrovstvách sveta v hearthstone
Veľkou hviezdou dnes už nie až tak e-športovo aktívnej hry Hearthstone bola čínska hráčka Liooon. Tá začínala svoju e-športovú cestu na Majstrovstvách sveta v elektronických športoch v roku 2018, keď obsadila vo finále Hearthstone 2. miesto. Jej turnajová kariéra bola ako na hojdačke, keď výrazné úspechy striedali neúspešné turnaje na priečkach pod 100. miestom. V roku 2019 dokázala zvíťaziť na Grandmasters Global Finals 2019 vo finále 3:0 nad hráčom bloodyface, čo jej zaručilo miesto prvej ženskej majsterky sveta. Svoju kariéru ukončila v roku 2020, počas ktorej si dokázala zarobiť 241-tisíc dolárov.
mystik si podmanila e-šport, cosplay aj obrazovky
Katherine Gunn z USA bola profesionálna hráčka rôznych hier, ktorá bola v roku 2016 v Guinessovej knihe rekordov vedená ako najviac zarábajúca ženská hráčka počítačových hier. Jej kariéra začala v roku 2008 v hre Dead or Alive 4, kde na turnaji Championship Gamer Series dokázala raz získať striebro a raz vypadnúť v semifinále.
V roku 2010 sa zúčastnila reality show WCG Ultimate Gamer, ktorú dokázala vyhrať. Táto reality show bola dotovaná sumou 100-tisíc dolárov, čo bola v tej dobe pre jedného hráča veľmi slušná suma. Po tomto úspechu sa z e-športu stiahla a začala sa venovať streamovaniu a účasti na cosplayových festivaloch. Jej návrat k e-športu prišiel v roku 2020 v USA populárnej hre Call of Duty: Warzone, avšak v nej po pár menších turnajoch nedokázala nadviazať na staré úspechy.
hafu sa dostala až do g2
Americká hráčka ázijského pôvodu HAFU začínala s e-športom už v roku 2007 pri hre World of Warcraft. V nej jej učaroval mód hráča proti hráčovi, ktorý ju dostal v roku 2008 na podujatie Major League Gaming a niekoľko ďalších turnajov. V roku 2011 HAFU prešla na Bloodline Champions, kde sa jej podarilo vyhrať na turnaji DreamHack Summer 2011. Po tomto úspechu sa zo sveta turnajov stiahla a začala streamovať, čo jej vynieslo kariéru v klube G2, kde v roku 2018 streamovala hru Teamfight Tactics. K turnajom sa ešte vrátila v hre PogChamps Chess, čo bol streamovaný šachový turnaj amatérskych hráčov, kde dokázala druhú sériu turnaja vyhrať. Momentálne sa venuje len streamingu v roku 2021 sa vydala za ďalšieho streamera, známeho pod prezývkou Dogdog.
nina v starcraft 2 urobila skvelú kariéru
Američanka Nina Qual, ktorá najskôr pôsobila pod prezývkou "puCK" sa do sveta Starcraft-u uviedla zápasom proti hráčovi Fitzyhere o miesto na súpiske ROOT Gaming. Napriek jej víťazstvu v pomere 11:8 sa podarilo do zostavy dostať obom hráčom. Prvý výraznejší úspech prišiel v roku 2013, keď na World Championship Series dokázala vo fáze vyzývateľov získať 1-8. miesto, ktoré jej zabezpečilo účasť v tzv. "Premier" fáze. V nej pôsobila až do roku 2016 na relatívne priemernych priečkach, keď zlom prišiel na turnaji Gold Series International, kde skončila na 3. priečke.
Po tomto úspechu až do roku 2021 obsadzovala úspešné umiestnenia v najlepšej 10-tke rôznych mutácií turnaja World Championship Series. Od tohto roku sa zúčastňuje viac-menej len "Open" turnajov organizácie ESL, prípadne rôznych amerických mutácií. Za svoju kariéru zarobila 96-tisíc dolárov. Je jednou z prvých transgenderových hráčok vo svete e-športu, k čomu sa priznala v roku 2020.