NFT môžeme vytvárať a predávať úplne všetci. Otázkou je ako na to?

Štefan Švec

01.07.22 13:51

Čas čítania 02:36

NFT

Zdieľať tento článok:

Zdroj: TheDailyStar

Blockchain, kryptomeny, kryptohry a NFT sú v poslednej dobe veľmi horúce témy. V tomto článku si vysvetlíme, čo je to NFT a ako fungujú a vznikajú.

Tento článok a seriál VÚB Safe Point ti prináša VÚB banka.

Takže, čo je to NFT?

Je to skratka je Non-fungible Token, ale to nám to moc nevysvetľuje. Pojem Non-fungible znamená, že je niečo viac-menej unikátne, jedinečné a nenahraditeľné. Prirovnajme to ku kryptomene Bitcoin. Bitcoin je Fungible, nakoľko môžeme vymeniť jeden za druhý Bitcoin a budeme mať stále úplne rovnakú vec. Non-fungible je jedičný a keď ho vymeníme za iný, dostaneme aj úplne inú vec.

Zdroj: The Verge

Väčšina NFT je súčasťou Ethereum Blockchainu. Ethereum je kryptomena, podobne ako Bitcoin alebo Dogecoin, ktorej Blockchain je uspôsobený na ukladanie extra dát, aby NFT dokázali fungovať odlišne od ETH Coinu. Určite treba spomenúť, že aj ostatné Blockchainy dokážu ukladať iné druhy NFT. V krátkosti to môže byť hocičo digitálne, či už kresba, hudobná skladba, nahrávky alebo dáta, ale väčšinou sa jedná o digitálne umenie.

Znamená to, že keď si kúpime NFT obraz, tak bude jedinečný a nemá ho nikto iný na svete? Vôbec nie, nakoľko je digitálny, tak si môže stiahnuť ktokoľvek ho už videl. Ale ako vlastníci nejakého NFT sa líšime od tých, čo to len stiahli, tým že k tomu máme licenciu vlastníctva. Znie to divne, ale je to tak. Mnohé sa predávajú aj za stotisíce, napríklad tento obrázok čudnej mačičky stál 170 000 dolárov (necelých 160 000 EUR).

Zdroj: CryptoKitties

Na čo sú NFT užitočné?

Umožňujú rôznym umelcom zviditeľniť svoje diela, o ktoré by normálne nebol vysoký záujem. Nemusia sa už naďalej spoliehať napríklad na galéria alebo aukcie, aby predali svoje diela. Pomocou NFT to predávajú s menšími ťažkosťami a ešte z toho majú vyšší profit. Umelec si to môže nastaviť aj tak, aby pri každom predaní svojho diela z toho mal určité percento zisku.

Ak si chcete vytvoriť vlastnú NFT zbierku, musíte najprv mať tieto veci:

Najpotrebnejšia časť celého procesu okolo NFT je mať digitálnu peňaženku, ktorá podporuje NFT a kryptomeny. Pravdepodobne si budeme musieť aj vymeniť peniaze za krypto (napríklad Ether). Kryptomenu si môžeme kúpiť klasickou platobnou kartou skrz platformy Coinbase, PayPal, eToro a podobne. Nakoniec ostáva si kúpenú kryptomenu presunúť do svojej digitálnej peňaženky.

Veľmi dôležitou otázkou je, načo by sme si mali kupovať NFT?

Len kvôli tomu, že si ho môžeme kúpiť neznamená, že by mali. Sú to riskantné kúpy, nakoľko budúcnosť a hodnota daného NFT alebo aj celku nemusí byť zaručená. Je to však osobné rozhodnutie, ak má nejaký kúsok pre vás cenu alebo v ňom vidíte potenciál predaja za vyššiu cenu, tak to vôbec nemusí byť zlý nápad. K NFT by sme mali pristupovať podobne ako k akejkoľvek inej investícii. Treba ju najprv podrobiť výskumu, zhodnotiť riziká a ak sa rozhodneme pre tento krok, postupujte so zdravou dávkou opatrnosti.

Spôsob predaja Non-fungible Tokenov sa môže odlišovať pri každej platforme. Najprv musíme nahrať náš produkt na digitálny trh a následne postupovať podľa inštrukcií danej platformy, aby sme to premenili na NFT. Nesmieme zabudnúť tomu pridať popis, hodnotu a samozrejme akú menu za to očakávame. Väčšina výtvorov sa predáva pomocou Ethereum, ale je možné ich kupovať aj pomocou WAX alebo Flow.

Pokiaľ sa zaujímate o hry a čokoľvek, čo s nimi súvisí, sledujte naše ďalšie články, ktoré vám prináša VÚB banka. Dozviete sa niečo o skin tradingu, Metaverse alebo crowdfundingu v hrách. Sledujte taktiež podstránku VÚB safepoint, kde nájdete tipy a triky o bezpečnosti na internete.

Zdroj: The Verge, CNN, Forbes

Zdieľať tento článok: