Najväčšie e-športové rivality: Tieto zápasy na streamoch lákajú najviac divákov! Fenomén neobišiel ani naše končiny

Róbert Pericht Pericht

20.09.22 09:10

Čas čítania 03:01

e-šport

Zdieľať tento článok:

Zdroj: dexerto.com

E-šport si podobne ako šport dokázal vyformovať základňu fanúšikov a dokáže im ponúknuť zápasy podobné derby zápasom z futbalu či hokeja. V tomto článku sa pozrieme na to, ktoré zápasy budia pre hráčov a divákov najväčšie emócie.

čína vs kórea a usa vs európa v league of legends

V zápasoch čínskych tímov proti tým kórejským ide o dlhotrvajúcu rivalitu prameniacu z bojov o najvyššie priečky. Čínske a kórejské tímy sa pravidelne stretávajú vo finále turnajov a ich pravidelná konfrontácia si aj v regiónoch mimo Ázie získala prívržencov jednej alebo druhej strany. Pre organizátorov ide o vítaný krok, keďže diváci uvidia kvalitné zápasy s istým nábojom, čo môže u nich celkový zážitok z podujatia umocniť.

Iným prípadom je rivalita medzi USA a Európou, kde fanúšikovia americkej súťaže LCS dlho čakajú na triumf nad európskym súperom. Európanom sa na druhej strane nepáči "výkup" hviezd z európskej LEC do amerického regiónu, čo vytvára isté napätie a prakticky každý turnaj Worlds sme svedkami v chate rôznych provokácií či už z jednej alebo druhej strany.

Zdroj: sport.poinformowani.pl


severská rivalita v counter-strike aj aktuálne "el classico"

Zápasy tria Ninjas In Pyjamas - Fnatic - Astralis patria k tým najsledovanejším vo svete Counter-Strike. Rivalita medzi tímami panuje na základe popredného umiestnenia naprieč históriou a svoju úlohu v celej veci zohráva aj lokalita. Všetky tri tímy majú Counter-Strike základňu v Škandinávii, čo dodáva celej veci špecifický náboj.

Rivalita skrz popredné priečky vznikla tento rok aj medzi FaZe Clan a Natus Vincere - dvomi organizáciami, ktoré sa najčastejšie stretli vo finále turnajov tento rok. Ich duel v Kolíne prilákal 1,2 milióna divákov na stream a uvidíme, či sa tento rekord podarí nejakému zápasu v Counter-Strike tento rok zlomiť.


športové kluby a ich rivalita prenesená zo štadiónov na servery

Na Balkáne sa tento rok podarilo celú miestnu súťaž v League of Legends "vyhajpovať" dvojicou Crvena Zvezda esports - Partizan Belehrad esports. Ide o tímy, ktorých rivalita je v rámci Srbska a bývalej Juhoslávie na svete jednou z najväčších a derby pre nich znamená aj zápas vo vodnom póle či hádzanej. To sa podarilo preniesť manažmentov klubov aj do e-športu a ich zápasy v rámci Balkánskej ligy priťahujú najviac divákov.

"Večné" derby (ako sa nazýva ich vzájomný súboj v miestnych pomeroch) môže otvoriť obidvom organizáciám dvere aj do iných hier. V Turecku je podobný model odpozorovaný tiež, rivalita troch istanbulských tímov Galatasaray - Besiktas - Fenerbahce funguje v miestnej League of Legends lige už pár rokov. Zatiaľ sa síce nepremietlo do roviny finálového zápasu, ale môžeme očakávať, že ak jeden z tejto trojice vyrukuje s prekvapivou posilou či sekciou v inej hre, ostatní dvaja ho budú nasledovať práve kvôli tejto rivalite.

Zdroj: win.gg


optic gaming a loud ako najväčší ťahák turnajov vo valorant

Dvojica OpTiC Gaming a LOUD je vo svete Valorantu absolútna špička a ich vzájomné zápasy môžeme prirovnať k stretu ázijských tímov v League of Legends. Prakticky v hocijakej fáze turnaja pokiaľ dôjde k stretu tejto dvojice, zápas láka viac divákov ako je bežné. Svoju úlohu v rivalite zohráva aj tradičná Brazílsko-americká rivalita v Counter-Strike či iných streleckých hrách, čo zápasu dodáva ďalší náboj.

Zdroj: sportpaedia.com


v čechách ide o dvojicu sinners a entropiq, CZ/SK súboje stále priťahujú divákov

Organizácia Sinners prakticky od svojho vzniku sa dokázala etablovať v e-športovom svete a donedávna mali v hre Counter-Strike prakticky monopol. Neskôr sa objavil vyzývateľ v podobe ENTROPIQ, organizácia vedená úspešným pokrovým hráčom Martinom Kabrhelom, ktorý vycítil šancu vybudovať úspešnú organizáciu vo svete e-športu. Prakticky od začiatku je v zápasoch medzi týmito tímami o napätie postarané a istá nevraživosť a komentáre môžeme vidieť či už medzi fanúšikmi, ale občas aj na sociálnych sieťach organizácií.

Rivalite ešte viac prospelo angažovanie ruských hráčov z bývalej ruskej organizácie Winstrike, ktorá patrí vo svete Counter-Strike rebríčkovo o niečo vyššie ako Sinners, čo vytvorilo dokonalé podmienky na rivalitu a napínavé zápasy. Inak tomu nie je ani v zápasoch popredných českých a slovenských organizácií, kde rozvírila vody tohtoročná výmena názorov medzi GuardiaN-om a hráčom Sinners.


Zdieľať tento článok: