STARŠIE STRATÉGIE, KTORÝCH NÁVRAT BY SI ŽELAL NEJEDEN FANÚŠIK

Róbert Pericht Pericht

28.09.22 10:00

Čas čítania 03:02

Stratégie

Zdieľať tento článok:

Zdroj: gameranx.com

Stratégie dominovali hlavne v dobách slabších počítačov a divákov lákali svojou hrateľnosťou. Z nich sme sa dočkali žánru MOBA a boli aj základom pre vznik point-n-click RPG hier, z ktorých neskôr vznikli bojové hry ako God of War či Dante´s Inferno. V tomto článku si pozrieme najzaujímavejšie stratégie, ktorých pokračovanie, prípadne remake by ocenil každý fanúšik hier.

série total war

Série Total War patrili ku klenotom herného sveta prakticky od svojho vzniku. Vzájomná inšpirácia so sériou Civilization zrejme nie je náhodná, avšak klasické Total War mali z pohľadu fanúšikov väčšie renomé. Séria odštartovala kultovým dielom Shogun: Total War, na ktorý nadviazali v podarenom Medieval: Total War. Za úplný vrchol série môžeme považovať titul Rome: Total War, ktorý hodnotíme ako najlepší zo všetkých. Po úspechu ťahovej stratégie z rímskych čias prišlo niekoľko datadiskov, ktoré pridali do hry kampane za Alexandra Veľkého či Attilu, vodcu Hunov. Kreativite sa medze nekládli a s módom Rome: Total Realism mohli fanúšikovia hry okúsiť post-rímsku dobu s rôznymi frakciami, ktoré zrejme motivovali tvorcov k vzniku Medieval II: Total War. Táto verzia je v rámci funkcií veľmi podobná titulu Rome a priniesla fanúšikom aj objavovanie nového kontinentu. Istý postup prišiel ešte v hre Empire: Total War z čias 17.-19. storočia, ktorý umožnil riadiť aj lodné bitky, avšak séria začínala strácať na popularite. Pokračovanie úspešného Rome: Total War dopadlo viac-menej fiaskom, keďže sa v sérii viac tvorcovia zamerali na ovládanie vojnových formácií a efektov okolo nich a menej na samotnú prípravu a budovanie vojska. Série Total War naďalej vychádzajú, avšak remake klasického Rome: Total War s funkčným multi-playerom v kampani by ocenil každý fanúšik stratégií.

Zdroj: youtube.com


budovateľské tycoon hry

Tycoon hry boli hlavne v období po roku 2000 veľmi populárne medzi všetkými vekovými kategóriami. Najúspešnejšou hrou tohto štýlu bol pravdepodobne populárny SimCity, od tvorcov hry The Sims. Úspech zožali aj hry ako Zoo Tycoon alebo Rollercoaster Tycoon, kde hráč budoval zoologickú záhradu, resp. zábavný park plný kolotočov. Posledné záblesky týchto štýlov hry prišli v sériách Planet Coaster a Planet Zoo od rovnakých tvorcov, avšak série sa vôbec nevyvíjajú, ako by si fanúšik prial. Jedinou náplasťou sú mobilné verzie hier, kde však po čase príde hráč k nutnosti vykonať mikrotransakcie, nakoľko nebude mať možnosti na rozvoj. Svoje miesto medzi tycoon hrami mal aj titul Pharaoh, kde hráč mal pod kontrolou výstavbu starovekého Egypta.

Zdroj: gameranx.com


warcraft 3

Warcraft 3 bol jedným z najväčších konkurentov populárnych Age of Empires či Starcraft a kultovou hrou celého univerza vytvorenom štúdiom Blizzard Games. Išlo o jeden z prvých e-športov a vďaka tejto hre sa začal vyvíjať mód DOTA, ktorý vznikol na možnosti zlepšovať vlastnosti postáv. Warcraft patrí stále k najpamätnejším stratégiám, avšak Blizzard momentálne presúva pozornosť na lepšie monetizované projekty World of Warcraft, Hearthstone či Diablo.

Zdroj: youtube.com


rise of nations, europa unniversalis, anno, hooligans

K historickým stratégiám patrí okrem rýchlo sa vyvíjajúceho už e-športu Age of Empires IV aj trojica žánrov Rise of Nations, Europa Universalis a Anno. Kým prvý sa opieral hlavne o možnosti vývoja civilizácie od staroveku až po naše časy a hrateľnosťou bol chvíľami lepším žánrom ako ostatné real time stratégie, Europa Universalis a séria Anno vychádzali čisto z budovania a obchodu. Séria Anno pokračovala v roku 2019 titulom Anno 1800, avšak stratégia tohto typu v dnešných multiplayer možnostiach by potešila skalných fanúšikov titulu. Čo sa týka multiplayerového žánru, ten bol populárny v hre Hooligans: Storm over Europe, kde hráč mal na starosti verbovať skupinu futbalových chuligánov a bojovať o zbrane a krčmy. Herný koncept v podobe remake by mohol byť dôstojnou konkurenciou aj v dnešnom svete strategických e-športov. Okrem týchto titulov netreba zabudnúť aj na staré známe Red Alert či Command and Conquer či Stronghold.

Zdroj: youtube.com


stratégie s hrdinami

Posledným typom stratégií, ktoré momentálne na trhu chýbajú sú stratégie, kde hráč celý čas ovláda jednu alebo viac postáv. Najznámejšími predstaviteľmi tohto žánru boli Commandos, Desperados alebo Freedom Force. Commandos svojho času aj s postavou "Green Baret" ovládal herný trh a v časoch okolo roku 2000-2005 išlo o jednu z najpopulárnejších hier. Hry síce neponúkali multiplayer, avšak príbeh a logické previerky hráčov boli veľmi populárne.

Zdroj: czechgamer.com


Zdieľať tento článok: