Pribúdajú ďalšie incidenty a prípady sexuálneho obťažovania v Activision-Blizzard. Podrobne ich popisuje v histórii až do roku 2006 nová správa z Wall Street Journal. Správa, ktorú Activision 16.11. vo svojom vyhlásení charakterizoval ako „nepresnú“, podrobne popisuje krátke pracovné obdobie Jen Oneal, ktorú povýšili na spoluriaditeľku Blizzardu v auguste 2021.
Stala sa tak prvou ženou, ktorá „dostala tú česť“ viesť jedno z obchodných oddelení Activision. Uprostred všeobecných pochmúrnych obvinení to bolo vnímané ako pozitívny krok Blizzardu. No o niekoľko mesiacov neskôr Oneal vystúpila ako obťažovanie sama zažila a oznámila svoj úmysel odísť čo, samozrejme, nikto nečakal.
Článok obsahuje aj reakcie samotného generálneho riaditeľa Bobbyho Koticka a to, ako vedenie spoločnosti reagovalo na tieto problémy. V septembri 2021 Oneal poslala e-mail právnikovi firmy Activision, aby oznámila svoj úmysel odstúpiť: „...bolo jasné, že spoločnosť nikdy nebude uprednostňovať našich ľudí korektným spôsobom“, pričom potvrdila, že ju vo firme v minulosti sexuálne obťažovali a že sa musela uspokojiť s menším finančným ohodnotením, ako jej kolega na rovnakom poste Mike Ybarra. "Bola som marginalizovaná a diskriminovaná," napísala Oneal.

Bobby Kotick nie je neviniatko. Jeho hlavným obvinením je, že v roku 2006 zanechal v telefóne asistentky výhražný odkaz, v ktorom sa jej vyhrážal zabitím. Asistentka sa sťažovala a Kotick situáciu rýchlo vyriešil mimosúdne. Hovorkyňa Activision Helaine Klasky pre WSJ povedala: „Pán Kotick sa pred 16 rokmi ospravedlnil za zjavne hyperbolickú a nevhodnú hlasovú správu a dodnes to hlboko ľutuje.“
Ďalším obvinením Koticka je, že osobne zasiahol v prípade Dana Buntinga, vtedajšieho spolušéfa štúdia Activision Treyarch, kľúčovej firmy pre hernú sériu Call of Duty. Buntinga obvinila zamestnankyňa zo sexuálneho obťažovania v roku 2017 po nočnom "žurovaní“.
Vedeniu to nahlásili až v roku 2019 a firma spustila interné vyšetrovanie. Odporučili Buntinga prepustiť, no Kotick zasiahol, aby ho ponechali vo funkcii v Activision. Až potom, čo sa WSJ začalo pýtať na tento incident, Bunting musel opustiť Activision.

A pokračuje to ďalej. V správe sa podrobne uvádzajú obvinenia zo znásilnenia vznesené proti Javierovi Panamenovi, supervízorovi štúdia Sledgehammer Games. Žalobca tvrdil, že v štúdiu sexuálne obťažoval aj ďalšiu ženu. Incident oznámila polícii až v roku 2017. Keďže neboli vznesené obvinenia, Panemena prepustili až o rok neskôr.
Správa tiež potvrdzuje, že aj bývalý technologický šéf Blizzardu Ben Kilgore čelil počas niekoľkých rokov viacerým obvineniam zo sexuálneho obťažovania a pri internom vyšetrovaní klamal. Kilgorea prepustili s Kotickovým súhlasom v roku 2018.
Koticka predvolala Komisia pre cenné papiere a burzy, aby vyšetrila, ako spoločnosť riešila neetické konanie a zverejnila jeho výpoveď. Podľa WSJ: „Predstavenstvo bolo zaslepené obvineniami z kalifornského súdneho sporu, vrátane toho, že sa zamestnankyňa Activision zabila po tom, čo sa na firemnom večierku údajne objavila fotografia jej vagíny.“
V tom čase mezi zamestnancami Activision-Blizzard koloval loajálny e-mail od Frances Townsendovej, jednej z vedúcich pracovníčok spoločnosti. Text navrhol sám Bobby Kotick a Townsendová za tento e-mail dostala obrovské množstvo kritiky. Napokon Kotick toto vyhlásenie odvolal a dlhoročná verná pracovníčka bola odvolaná.

Tieto nové odhalenia je potrebné vnímať v širšom kontexte obvinení voči Activision-Blizzard a rôznych prebiehajúcich právnych krokov. Spoločnosť na súde čelí obvineniam, že bežne ignoruje sťažnosti zamestnankýň za sexuálne obťažovanie a diskrimináciu. WSJ tvrdí, že od spustenia tohto procesu v júli tohto roku Activision dostal viac ako 500 sťažností na HR oddelenie od súčasných a bývalých zamestnancov, ktoré sa týkali „obťažovania, sexuálneho napadnutia, šikanovania, rozdielov v odmeňovaní a iných problémov“.
Krátko po zverejnení článku Wall Street Journal spoločnosť Activision-Blizzard zverejnila vyhlásenie, ktoré sa už predtým šírilo medzi zamestnancami. Kotick v ňom píše: „Dnes je tu článok, ktorý vykresľuje nepresný a zavádzajúci pohľad na našu spoločnosť, mňa osobne a moje vedenie.
Chcem k tomu povedať dve dôležité veci: Po prvé, máme neuveriteľné šťastie, že máme tých najtalentovanejších ľudí v našom odvetví, ktorí sú všetci tak odhodlaní neustále sa zlepšovať. A zdieľam tento záväzok. Druhá vec, ktorú chcem povedať, je, že každý, kto pochybuje o mojom presvedčení, že máme to najpríjemnejšie a najinkluzívnejšie pracovisko, si neuvedomuje, aké dôležité to pre mňa je."

Kotickovo vyhlásenie ďalej uvádza, že Activision-Blizzard „napreduje s novou politikou nulovej tolerancie nevhodného správania. Za posledných niekoľko rokov má naše odvetvie nechcenú pozornosť, ktorá nám ukazuje príležitosti na zmenu. A my všetci musíme prijať túto potrebu zmeny, aby sme mohli priniesť to najlepšie, čo v sebe máme, na to najlepšie miesto pre prácu."
Odpoveď spoločnosti Activision-Blizzard na tento článok sa zopakovala: "Sme sklamaní zo správy Wall Street Journal, ktorá predstavuje zavádzajúci pohľad na Activision Blizzard a nášho generálneho riaditeľa. Prípady sexuálneho zneužívania, na ktoré upozorňuje, boli vyšetrené."
Štúdio zostáva vo viacerých dlhoročných súdnych sporoch o obvineniach z obťažovania. Bobby Kotick bol vždy súčasťou tohto príbehu, keďže ide o problém v spoločnosti, ktorú vybudoval, ale až do tohto bodu bol v typickej pozícii generálneho riaditeľa, ktorý vydáva vyhlásenia a sľubuje zmeny. Táto správa spochybňuje jeho správanie a rozhodovanie, a to v kontexte vážnych obvinení z obťažovania a uprednostňovania vedúcich pracovníkov.
Zdroj: wallstreetjournal