Značka Motorola začala pred rokmi úspešné ťaženie so svojou sériou smartfónov radu Moto G. Tie vždy ponúkali vyvážený mix veľmi pekného dizajnu, špecifikácií a slušného výkonu. Jedným z posledných predstavených kúskov radu Moto G je práve nami testovaný model Moto G200, ktorý tak trochu klame telom. Aj keď ide o smartfón strednej triedy, nachádza sa v ňom výkon, ktorý poteší nejedného hráča.
V balení nájdete aj ochranné puzdro
Balenie je typické pre značku Motorola. Tmavomodrá krabica ukrýva smartfón, nabíjačku, USB-C kábel, manuál a tiež priesvitné ochranné puzdro, ktoré smartfón ochráni pred nárazmi.
Podarený funkčný dizajn v matnej „metalíze“
Moto G200 je relatívne veľký smartfón a váži 202 gramov, čo je tiež relatívne dosť. V rukách však nepôsobí nijako ťažko, skôr solídne. Displej kryje ochranné sklo, rámček a zadná strana sú z plastu, čo v tomto prípade vítam. Nahradením kovu plastom Motorola docielila, aby smartfón nebol ešte ťažší. Plasty sú navyše veľmi kvalitné a na prvý pohľad vyzerajú ako kov a sklo. Prezradí ich až zvuk, ktorý vydávajú, keď po nich poklopete nechtom.

Zadnej strane dominuje logo značky Motorola, ktoré hrá v porovnaní so zvyškom zadného krytu svetelnú hru. Šedo-modrá matná metalická úprava krytu dodáva mobilu hi-tech vzhľad. V ľavom hornom rohu zadnej strane sa vynímajú hneď tri objektívy fotoaparátu. Celý modul fotoaparátu je lemovaný dvomi horizontálnymi líniami a naživo tento prvok vyzerá neskutočne dobre.
Bočné strany zariadenia pokrývajú tlačidlá. Na ľavej strane je to tlačidlo pre ovládanie hlasitosti, pod ním tlačidlo pre zapnutie a vypnutie smartfónu, ktoré má navyše integrovanú kapacitnú čítačku odtlačkov prstov. Tá je presná a veľmi rýchla. Vrchná strana obsahuje len ruchový mikrofón a na tej spodnej nájdeme šuplík pre dve nanoSIM karty, USB-C konektor a reproduktor.

Škoda, že tu nie je podpora pre microSDXC karty. Budete si tak musieť vystačiť s vnútornou pamäťou. Rovnako by som privítal stereo reproduktory. Na druhej strane však ten jeden hlasitý reproduktor hrá dosť hlasno a ani pri vyšších hlasitostiach zvuk nejako výrazne neskresľuje. Na ľavom boku mobilu je ešte umiestnené tlačidlo pre spúšťanie Google Asistenta, ktoré je však na môj vkus mierne vysoko.
Displej s obnovovacou frekvenciou 144 Hz a čip, ktorý poteší každého hráča
Displej je typu TFT LCD, má uhlopriečku 6,8 palcov a rozlíšenie Full HD+ (1080 x 2460 pixelov). Hodí sa podpora HDR10, ktorá zväčšuje rozsah zobrazovaných farieb až o 25%, no vášnivých hráčov poteší najmä skvelá obnovovacia frekvencia až 144 Hz. Pre úsporu batérie však v nastaveniach môžete zapnúť štandardný režim obnovovacej frekvencie (60 Hz) alebo adaptívny režim. Ten umožňuje prepínať medzi obnovovacími frekvenciami podľa obsahu prehrávaného na displeji. Pomer plochy displeja k prednej strane sa zastavil na hodnote slušných 86,5 % a displej má hustotu 395 ppi.

Srdcom Motoroly Moto G200 je extrémne výkonný čip Snapdragon 888+ 5G, ktorí sa pýši označením Snapdragon Elite Gaming. Jeho 8-jadrový procesor je vybavený jedným jadrom Kryo 680 o takte rovné 3 GHz, tromi Kryo jadrami 680 & s taktom 2,42 GHz Kryo 680 a štyrmi úspornými s taktovacou frekvenciou 1,80 GHz. Grafickým čipom je v tomto prípade Adreno 660. Celý systém je vyrábaný 5 – nanometrovým výrobným procesom a tak ide o jeden z najvýkonnejších mobilných čipov súčasnosti. Výkonu pomáha aj 8 GB RAM a 128 rýchlej UFS 3.1 vnútornej pamäte.
Test Geekbench 5 nám ukázal jeho pravú tvár
V CPU teste Geekbench 5 získal tento kúsok skóre 1055 bodov pre jedno jadro a 3309 bodov pre multi-core operácie. S týmto skóre nechal v prachu a slzách aj také smartfóny ako Samsung Galaxy S21 Ultra 5G alebo obľúbený Poco F3. Geekbench skóre dopadlo so 4803 bodmi už trochu skromnejšie v rámci porovnania, ale dôležité je najmä to, ako vyzerá jeho výkon pri reálnom používaní.

Je úplne jedno, čo som sme smartfónom robili alebo akú hru sme spustili Asphalt 8, PUBG, Mortal Combat alebo Call of Duty Mobile, všetko "fičalo" ako hodinky. Akurát po dlhšom hraní sa môže objaviť zahrievanie smartfónu v zadnej časti, čo je ale vlastnosť všetkých výkonných smartfónov dneška.
Batéria má kapacitu skvelých 5000 mAh, takže jeden a pol dňa výdrže pri bežnom používaní je veľmi reálnych. Ak sa však človek hrá niekoľko hodín denne, Motorola Moto G200 sa dá vybiť aj za pol dňa. Výdrž tak v diktuje najmä vlastník smartfónu spôsobom používania. Pribalená nabíjačka s výkonom 33 W nabije batériu zhruba za hodinu a pol, čo je pri takto veľkej kapacite batérie veľmi obstojná hodnota.

Ready For: Smartfón ako televízor, počítač alebo ovládač
Najväčšou peckou pre hráčov však môže byť podpora rozhrania Motorola Ready For. Ide o špeciálny kábel (poprípade bezdrôtové pripojenie), ktorým môžete smartfón pripojiť k počítaču alebo monitoru a využívať ho ako gamepad či pc. Smartfón pripojený prostredníctvom Ready For môžete používať aj ako diaľkový ovládač pre televíziu. Ide teda o komplexné riešenie pre geekov, ktoré môžete mať navyše vždy pri sebe.
Operačným systémom mobilu Moto G200 je Google Android 11 vo svojej čistej verzii, takže aktualizácie systému by mali byť dostupné takmer hneď potom, ako ich Google vydá. Aby sa však Motorola odlíšila od konkurencie, prináša na domovskej obrazovke appku Moto, ktorá združuje nastavenie gest, prispôsobenie používateľského prostredia, tipy na používanie a animované návody.

Fotoaparáty sa v záplave iných nestratia
Hlavný fotoaparát s maximálnym rozlíšením 108 Megapixelov Motorola používa vo viacerých svojich smartfónoch a niet sa čomu diviť. Ide totiž o skvelý senzor, ktorý podáva vyrovnané výkony za dobrého svetla aj v počas noci s režimom Nočné videnie. Hlavný fotoaparát má dobré podanie farieb, ostrosť aj dynamický rozsah. V aplikácii fotoaparátu máte navyše k dispozícii množstvo kreatívnych režimov ako živý filter, zvýraznená farba, portrét, skener, kinematograf a podobne.

Druhým do partie je 8 – megapixelový ultraširoký objektív. Ten je na tom s rozlíšením o niečo horšie, ale na pomery širokouhlých fotoaparátov by som ho zaradil k tomu lepšiemu. Navyše je tento objektív vybavený automatickým zaostrovaním, čo ho umožňuje použiť pri zhotovovaní makro záberov. Tretí objektív má rozlíšenie 2 Megapixely a ide o snímač hĺbky scény, ktorý meria vzdialenosť jednotlivých bodov na fotografovanej scéne, čím pomáha efektívnejšie doostrovať fotografie alebo spracúva dáta pre aplikácie rozšírenej reality.

Ak ste milovníkom selfie, tak predná kamerka má rozlíšenie až 16 Megapixelov a k dispozícii je aj režim skrášľovania, ktorý pomocou umelej inteligencie dokáže veľmi efektívne korigovať nedokonalosti tváre. Pre fanúšikov videa je pripravené rozlíšenie až 4K pri 30 snímkoch za sekundu. Video je navyše elektronicky stabilizované. Výsledky sú tak plynulé, ostré a nechýbajú ani detaily. Ostatné vlastnosti sú takým mobilným štandardom. Nájdeme tu podporu navigačných systémov GPS, GALILEO alebo GLONASS, podporu NFC (čo sa hodí pri bezkontaktných platbách), najnovší štandard Wi-Fi a/b/g/n/ac/6e a Bluetooth verzie 5.2.

Záver a cena
Po testovaní Motoroly Moto G200, môžeme zhodnotiť, že ide o zaujímavý model, ktorý ponúka mnoho. Poteší najmä hráčov, ktorí môžu vďaka extrémnemu výkonu hrať svoje najobľúbenejšie hry kdekoľvek a ako bonus je tu dostupná služba Ready For, ktorá je veľmi mocným nástrojom pre spríjemnenie života technologicky založených ľudí. 5G pripojenie vám zabezpečí bleskové sťahovanie dodatočného obsahu. Hlavný fotoaparát a selfie kamerka patria k tomu najlepšiemu, čo dnes v mobiloch môžeme nájsť. Displej s jemným rozlíšením, rýchle nabíjanie a batéria s vysokou kapacitou, celý tento zoznam pozitív len podčiarkujú.

Na druhej strane tu máme aj pár kompromisov. Ako mono reproduktor, ktorý však hrá veľmi presvedčivo. Hodila by sa podpora microSDXC kariet, ale 128 GB rozhodne nie je málo, najmä ak si zoberieme, že smartfón spadá do strednej triedy. Brutálnemu hernému výkonu skrátka muselo niečo ustúpiť a Motorola siahla po vlastnostiach, ktoré prípadných hráčov až tak bolieť nebudú. Motorola Moto G200 5G sa predáva za cenu 449 € v nami testovanej modrej farbe Stellar Blue, ktorú sme testovali a tiež v zelenej Glacier Green.