Neviete kam po strednej škole? V Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia máte štúdium a vybavenie zdarma, za duálne vzdelávanie dostanete navyše aj zaplatené [ROZHOVOR ]

Miriam Kubovová

19.02.22 15:50

Čas čítania 06:07

Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia

Zdieľať tento článok:

Zdroj: JoshuaWoroniecki / Pixabay

Prinášame vám rozhovor so študentom duálneho vzdelávania v spoločnosti Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia, ktorá prináša možnosť vzdelania v odbore IT, garantuje pracovnú pozíciu a popri škole navyše ponúka zapáleným hráčom možnosť zúčastňovať sa na ešportových turnajoch.

Po strednej škole sa mladým ľuďom otvorí brána nekonečných možností a záleží na každom mladom človeku, akej príležitosti sa chytí. V dnešnom článku vám priblížime, ako funguje duálne vzdelávanie v spoločnosti Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia, kde sa môže prihlásiť každý. Podmienky sú jednoduché a odmena vysoká. Prihláška a štúdium sú zdarma, takisto aj notebook, ktorý vám spoločnosť počas štúdia poskytne. Študenti navyše dostávajú štipendiá a možnosti angažovať sa na ešportových turnajoch. My sme boli zvedaví na viac podrobností, a preto sme oslovili Jozefa, ktorý je duálnym študentom. Opýtali sme sa ho, ako stíha pracovať, študovať a zároveň byť aj hráčom.

Ahoj. Prosím predstav sa našim čitateľom. Čo robíš a na akých projektoch aktuálne pracuješ?

Ahojte, moje meno je Jozef Kuchár, ale každý, kto ma už ako tak pozná, mi hovorí Dodo. Momentálne som študentom duálneho IT vzdelávania v spoločnosti Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia. Čo sa projektov týka, práve mám rozbehnutý jeden, ktorý je potrebný pre úspešné ukončenie duálneho vzdelávania.

Zdroj: Innovalabs / Pixabay

Keď už si spomenul túto školu, ako sa líši Deutsch Telekom IT Solutions Slovakia od iných škôl?

Najväčším rozdielom oproti napríklad vysokej škole je forma denného štúdia. Ráno potrebujete prísť na určitý čas do školy a poobede už máte voľno. V princípe si stredoškolák ani nevšimne, že skončil strednú školu.

Ako v skutočnosti funguje duálne vzdelávanie?

Ako som už spomínal, funguje to formou denného štúdia. To isté sa týka aj hodnotenia, čiže známok zo samotných predmetov. Tieto známky sú dôležité hlavne pri získavaní prospechového štipendia, ktoré sa dostáva na základe priemeru známok zo všetkých predmetov na konci každého polroka. Následne na konci školského roka nastupuje študent na súvislú odbornú prax v tíme, ktorý si vybral a mal záujem v ňom pracovať. Táto odborná prax sa každým ročníkom stupňuje. To znamená, že každým ročníkom má študent viac hodín praxe a menej teoretického štúdia v škole. Tretí ročník je v tomto najlepší. Každý druhý týždeň prax a druhý polrok je celý zameraný na tvorbu projektu pre ukončenie štúdia, a študent je iba na súvislej odbornej praxi.

Ako asi vyzerajú tvoje predmety? Ktorý predmet je najzaujímavejší a prečo?

Predmety fungujú princípom strednej školy. Každá hodina trvá klasicky 45 minút a po nej je buď 5 alebo 10 minútová prestávka. Približne v polovici vyučovacieho dňa je 30 minútová prestávka na obed. Tieto prestávky si vie, trieda s učiteľom skrátiť alebo zrušiť a tak si predĺžiť prestávku na obed. Všetko je to o dohode s učiteľom. Ak by som si mal vybrať jeden obľúbený predmet, bolo by to scriptovanie. Dalo nám to voľnosť v docielení požadovaného výsledku pri zadaniach. Názor učiteľa v štýle, každý postup je správny, ak sa dostaneme k tomu, čo potrebujeme. To nám poskytlo možnosť byť kreatívny a nepoužívať len jeden zaužívaný postup.

Keď sa študent chce prihlásiť na túto akadémiu, aké podmienky musí spĺňať?

Hlavné a základné podmienky, ktoré musia byť splnené, sú, že študent musí mať nie viac ako 5 rokov od ukončenia maturitného štúdia a vek uchádzača musí byť menej ako 26 rokov. Potom je to aspoň základná znalosť anglického jazyka, nemčina je len výhodou.

Zdroj: Jozef Kuchar / sukromny archiv

Ako teda funguje reprezentovanie v ešportových turnajoch?

Tak prvotne, keď som na duál nastúpil ja, ani som nevedel, že niečo také ako reprezentácia v ešporte v našej firme existuje. Najprv prišiel podnet od našich personálnych manažérov, či sa nechcem zúčastniť interného, čiže čisto firemného turnaja v CS GO. Táto informácia nás prekvapila, avšak vzali sme to hneď, keďže sa vo voľnom čase venujeme hraniu hier, medzi ktoré patrí aj CS GO. Po takomto internom turnaji sa začalo rozbiehať viacero turnajov aj v iných hrách. Ako ďalší prebiehal turnaj v hre League of Legends. Keď bolo vidieť záujem zo strany zamestnancov a študentov IT vzdelávania, prišlo na to zúčastniť sa turnajov aj mimo firmu. V takomto turnaji už proti sebe bojovali firmy ako sú Orange alebo VÚB. To už bol turnaj v trochu väčšom merítku. V tomto turnaji nás reprezentoval tím, ktorý vyhral firemný turnaj a tento tím bol zvolený za reprezentačný tím našej firmy v hre CS GO.

V akých hrách reprezentuješ svoju školu?

Mal som možnosť ju reprezentovať či už v CS GO, alebo League of Legends. Zo strany firmy je vždy snaha pripraviť takúto akciu každý rok a vždy v inej hre. Konal sa už aj turnaj v NHL alebo Rocket League. Zistí sa tak, či sa vo firme neskrýva nejaký skrytý talent a zároveň sa firma prezentuje ako miesto, kde sa nielen pracuje, ale kde je aj zábava a spojenie kolegov, nielen v pracovnom smere.

Nie je toto všetko náročné? Pracovať, študovať a popritom ešte aj hrať a zúčastňovať sa na ešportových turnajoch? Ako to stíhaš?

Stačí sa na to pozrieť z pohľadu 16 ročného chalana, ktorý navštevuje strednú školu. Tak ako aj v mojom prípade, ak nemá mimoškolské aktivity, venuje sa hraniu hier. Takým istým štýlom sa dá brať aj reprezentovanie a účasť na turnajoch počas štúdia u nás. Človek si rozdelí ten deň na určité úseky a vie sa tak venovať aj štúdiu aj zadaniam do školy, ale zároveň aj účasti na tréningoch pre samotný turnaj. Niektoré dni sú v škole ľahšie a niektoré ťažšie. V piatky väčšinou mávame firemné predmety ako sú firemná kultúra, spôsob, akým prezentovať svoju prácu, tvorba dokumentov a podobne. Tieto predmety nevyžadujú z môjho pohľadu takú dlhú prípravu ako odborné technické predmety. To dáva možnosť študentovi sa vo štvrtok povenovať tréningu so svojim tímom a príprave na turnaj. Všetko sa dá, ak si človek rozvrhne a určí priority a čas.

Na Instagramovom účte dual_edu sme si všimli, že pre študentov hráčov existuje celofiremná akcia pre hráčov s názvom "Gaming DT ITSO SK". Čo to je?

DT ITSO SK Gaming je skupina, ktorá sa stará o všetky e-športové aktivity, ktoré tu robíme. Približne pred štyrmi rokmi sa v našich priestoroch otvorila takzvaná Gaming Zóna, ktorá bola základným podnetom pre vytvorenie komunity hráčov. Skupinka manažérov a zamestnancov zorganizovala malý event a postupne sa vypracoval projekt, ktorý svojho času vyhral anketu o najlepšiu firemnú aktivitu. Práve títo ľudia stoja za celým zrodom gamingu v Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia a podľa mojich informácií nás čakajú veľmi zaujimavé projekty už v tomto roku.

Všetko znie tak dokonalo. Prihláška zdarma, štipendium, garantovaná práca po škole, štúdium zdarma. V čom je teda háčik?

Háčik tam nie je absolútne žiaden. Prihlášku si môže podať ktokoľvek, ak, samozrejme, spĺňa požiadavky na prihlásenie, vek a maturitu, ako som spomínal vyššie. Počas štúdia dostane všetky potrebné veci, ako je notebook a vybavenie. Študenta to samozrejme nestojí nič okrem chuti urobiť pre seba niečo viac. Takisto každý študent dostane možnosť vybrať si tím, do ktorého chce ísť pracovať počas odbornej praxe a samozrejme prospechové štipendium za známky, ktoré získa počas roka. Oceňujú sa tu aj mimoriadne aktivity, ktoré vyhodnocujú naši manažéri osobného rozvoja.

Na záver by sme sa ťa chceli opýtať, čo by si ako študent duálneho štúdia odkázal ľuďom, ktorí by o niečo podobné mali záujem.

Ak sa nájde niekto, kto ešte nevie, čo by od života chcel a má záujem o IT technológie, určite by som mu "duál" ponúkol ako výbornú možnosť dostať sa k daným technológiám a mať možnosť s nimi pracovať. Keďže už počas samotného štúdia má študent obrovskú šancu dostať sa do ľubovoľného tímu. Do tímu, ktorý sa zaoberá niečím, čo ho baví, či už je to nejaký operačný systém alebo automatizovanie procesov až k sieťam samotným. Pre mňa to bola jednoznačná voľba v pokračovaní štúdia po strednej škole. Plus bonus - platená prax a skúsenosti s prácou v tíme už počas štúdia. To bolo najväčšie pozitívum na tom všetkom.

Ďakujeme Jozef, že si nám objasnil, ako akadémia Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia funguje a prajeme ti veľa úspechov do budúcnosti.


Ak vás duálne študovanie oslovilo a máte záujem sa bezplatne prihlásiť, práve teraz máte túto možnosť, stačí ak kliknete na TENTO ODKAZ a vyplníte danú prihlášku.


Zdroj: DEUTSCHE TELEKOM IT SOLUTIONS

Zdieľať tento článok: