Ako si zahrať svoje obľúbené hry na počítačoch Mac od Apple?

Martin M.

19.04.22 10:00

Čas čtení 03:18

Technológie

Sdílet tento článek:

Zdroj: apple.com

Počítače Apple sú síce známe svojou kvalitou a výkonom, pri gamingu ale neobstoja. Napriek tomu existujú alternatívne možnosti, ako si svoje obľúbené herné tituly zahrať na na počítačoch od Apple.

Každý, kto sa v gamingu pohybuje nejakú dobu, vie, že ak chce mať poriadnú hernú mašinu, nesmie na nej byť logo odhryznutého jablka. Je to tak trochu paradox, pretože počítače od fimy Apple sa radia medzi stroje s výnimočnými parametrami a na mnohé technicky náročné úkony (ako napríklad strihanie videí) je Mac jednoducho lepší ako počítače s operačným systémom Windows. Podpora počítačových hier jednoducho nie je medzi prioritami tých, ktorí sa rozhodujú, v čom ďalšom bude Mac vynikať. Poďme sa ale pozrieť na to, aké sú vaše možnosti, ak ste sa predsa dostali k Macu a chcete si na ňom niečo zahrať.

Najjednoduchšou alternatívou je zahrať si niečo, čo priamo Mac podporuje. Či už si stiahnete Steam, Epic Games Store alebo nejaký iný obchod, pri každej hre máte informáciu, aké operačné systémy sú podporované. Ak máte počítač s Windowsom, túto kategóriu zvyčajne preskakujete. Začnete si ju všímať, až keď obchod s hrami otvoríte na Macu. Po chvíli blúdenia zistíte, že hier, ktoré sa dajú hrať na Macu je žalostne málo. Ale aby som len nekrivdil, nájdete tam aj niekoľko kúskov, ktoré sa medzi hráčmi tešia dlhodobej obľube, ako napríklad Fortnite a CS:GO. Nové AAA tituly, ako napríklad Elden Ring či nový Far Cry, tam ale budete hľadať zbytočne.

Cloudový gaming situáciu uľahčuje, ale má svoje obmedzenia

App store na Mac počítačoch má samozrejme aj svoju ponuku hier, no nájdete tam hlavne možstvo “freemium” hier, ktoré podľa mnohých ani nie sú hrami. Aj tam nájdete niekoľko kúskov, ktoré by hráči mohli zvážiť, napríklad oceňovanú sériu Life is Strange, ťahové RPG Darkest Dungeon, či stratégiu Civilization VI. Aj tu je ale cítiť, že Mac nebol "stavaný" na hry. Po internete kolujú rôzne historky o tom, ako herné maratóny týmto počítačom neprospievajú. Z osobnej skúsenosti môžem povedať, že keď vedľa mňa sedel kamoš, s ktorým som hral CS:GO, slúžil jeho MacBook Pro ako generátor bieleho šumu (rozumej hučal ako vysávač) aj ako výhrevné teleso.

Zdroj: reddit.com


Ak ste odkázaní na Mac, no napriek tomu si chcete zahrať niečo, čo tento systém nepodporuje, máte ešte niekoľko ďalších možností. Prvou z nich je cloud gaming a potrebujete k nej poriadne rýchly internet. Áno, to je presne tá revolúcia v hraní, ktorú mala priniesť Google Stadia, ale nestalo sa tak. Stadia u nás síce funguje a ponúka zaujímavý výber hier, no jej užívatelia sa sťažujú na viaceré nedostatky. Ak si na nej chcete niečo zahrať, musíte mať hru kúpenú priamo na platforme Stadia.

Na GeForce now nájdu majitelia macov aj novšie herné tituly

Myšlienku cloudového hrania prepracovala aj GeForce a priniesla službu GeForce Now. Tá je takisto dostupná na Slovensku a môžete si vďaka nej za mesačný poplatok zahrať množstvo hier, aj napriek tomu, že máte starý počítač alebo Mac, ktorý danú hru nepodporuje. Aj tam ale nie sú možnosti neobmedzené a môžete si zahrať len hry, ktoré táto služba podporuje. Výhodou je, že do služby pridávajú tvorcovia neustále nové hry.

Nájdete tam najnovší Far Cry aj Cyberpunk 2077. Hru, ktorú si chcete takto zahrať, musíte samozrejme vlastniť nejakou legálnou cestou. Okrem týchto dvoch riešení existuje ešte viacero menších spoločností, ktoré cloud gaming poskytujú, no problémom týchto služieb je, že musia mať servery aspoň relatívne blízko pri Slovensku, inak vás čaká latencia, pri ktorej si nezahráte.

OPERAČNÝ SYSTÉM WINDOWS NA POČÍTAČI MAC JE ĎALŠOU MOŽNOU CESTOU

Posledným spôsobom, ako si zahrať naozaj akúkoľvek hru na počítači od Applu, je prijať nevyhnutné - Windows. Opäť máte na výber z viacerých riešení. Či už je to ten najinvazívnejší a to priamo vytvorenie digitálneho systému na Macu alebo cez rôzne pluginy či emulátory, ktoré vám dovolia spúšťať aplikácie stavané pre Windows.

Dokonca aj oficiálna Apple podpora obsahuje informáciu o tom, že vďaka programu Bootcamp môžete na Macu spustiť operačný systém Windows. No to nie je jediná možnosť. S trochou googlenia a znalosti anglického jazyka sa po chvíli dostanete na fóra, na ktorých sa skupiny ľudí hádajú o tom, aký je najlepší spôsob hrania Windows hier na Macu. Všetky tieto spôsoby, samozrejme, využívajú third-party softvér a teda by nebolo rozumné ich takto verejne odporúčať.

Sdílet tento článek: