Toto je 5 českých hier, ktoré vývojárom úplne nevyšli

Petra Siažiková

02.05.22 08:10

Čas čtení 03:27

České hry

Sdílet tento článek:

Zdroj: youtube.com/user/GuardianMisterioso/playlists

Vyberáme 5 titulov (aj keď by sa ich sem zmestilo podstatne viac), ktoré naprieč celou históriou hier u našich západných susedov vyvolali prevažne rozpaky ako u recenzentov, tak aj u samotných hráčov.

Či túžba priniesť vo svete hier niečo nové (Unlimited Warriors) alebo použiť staré známe prvky, ktoré okúzlia väčšiu časť hráčov (Alter Ego) alebo len zhmotniť svoje nápady do pc hry (Brány Skeldalu), týchto päť titulov nám ukazuje, že nemusí vždy všetko vyjsť. Niekedy na väčšiu predajnosť nestačí ani silný marketing a propagácia (Pohádka o Mrazíkovi, Ivanovi a Nastěnce). Napokon, niektoré hry si stihnú užiť veľa slávy na začiatku vydania, ale potom upadnú do zabudnutia (Dračí historie).

Beriem to tak, že za každým vydaním hry je veľa práce a na to, aby bol titul úspešný, treba aj šťastie a vystihnúť správny moment, kedy hra uzrie svetlo sveta. Je pochopiteľné, že sa to nepodarí každému, ale aj menej známe hry môžu v sebe skrývať perly, ktoré nás obohatia.

Brány Skeldalu sú OTVORENÉ pre fanúšikov aj v knižnej podobe

Česká RPG hra, ktorú fanúšikovia vnímali s rozpačitými pocitmi. Boj s mocnými mágmi, ktorí sa snažia otvoriť portál do temnej dimenzie, sa odohráva na prastarom ostrove. Proti nim sa postavia vaši šiesti bojovníci, ktorí udatne bojujú až do posledného dychu.

Prvý diel vyšiel v roku 1998, pokračovanie o 4 roky neskôr. Do súčasných dní boli vydané verzie aj pre mobil. Fanúšikovia sa môžu tešiť z pexesa Skeldal a niekoľko dielov knižného románu, ktoré vznikli na základe motívov počítačovej hry.

Hlavným mozgom celého herného projektu Brány Skeldalu je Jinřich Rohlík, ktorý do budúcnosti nevylúčil možnosť vzniku tretieho dielu.

TITUL Alter Ego zrecykloval známe A pôsobivé prvky a niektorých to už prestalo baviť

Zdroj: https://www.youtube.com/c/GAMESPUBYT/videos


Jednalo sa o adventúru vývojárov Future Games, ktorí mali na svedomí tituly ako Posel Smrti alebo Posel bohů. Latka tak bola nastavená vysoko aj pre ich iné úspešné tituly a tak sa každý fanúšik adventúr nevedel dočkať hry Alter Ego. Už krátko po začiatku hry zostalo veľa hráčov sklamaných, podobne sa to nieslo až do samotného záveru, pokiaľ gameri vydržali.

V deji sa ocitáme v starom Anglicku z konca 19. storočia. Po smrti sira Williama sa začnú diať podivné veci a vraždy. Ponuré udalosti naberú na obrátkach, keď zmizne Williamovo telo krátko po pohrebe. V hre hráte za dve postavy, ktoré sú na opačnej strane barikád – detektíva Briscola a zlodeja Timothy Moora.

Aj keď už niekomu mohli vadiť rovnaké alebo podobné rysy s inými českými adventúrami, ktoré opäť recykloval titul Alter Ego, mne to naopak neprekážalo. Graficky bola hra dobre spracovaná, nechýbala tá správna temná atmosféra a detektívny príbeh.

Hra Alter Ego bol posledný počin spoločnosti Future Games a kvôli veľkému neúspechu sa firma dostala do finančných problémov. Dejová línia ostala otvorená a tak sa s veľkou pravdepodobnosťou nedozvieme, ako príbeh zo starého Anglicka dopadol.

Hra Unlimited Warriors narazila na svoje limity

Česká spoločnosť Digitalica sa chcela zviesť na úspechu bojových hier, ktoré žiarili v 90. rokoch. O to sa ale pokúšali vývojári po celom svete a tak „český Mortal Kombat“ nezožal veľa úspechov.

Pokiaľ bolo v žánri bojových hier viacero titulov, ktoré sa snažili o slávu, stavili na originálne prvky. Napríklad titul Unlimited Warriors priniesol skutočných živých bojovníkov do hry, ale narazil aj tak na svoje limity, ktoré veľa hráčov nedokázalo zniesť.

Dračí historie vás zavedie do vtipného a graficky pekného príbehu

Zdroj: youtube.com/channel/UCIVuAyNFXmEZSiy_Oh_cO2g/featured


Keď vyšla hra v roku 1995, jednalo sa o prvú českú adventúru, ktorá mala dabing. V dejovej línii sledujeme osud dračej rodinky, keď sa otec Herbert vydáva hľadať poklad a jeho syn malý dráčik Bert si hľadá iných kamarátov. Hra Dračí historie nás privedie do rozprávkového sveta plného kúziel, čarovných lokalít, humoru a riešenia hádaniek.

Napriek plusom za dabing, grafiku a ozvučenie, hra stroskotala na nelogickosti úloh a hrateľnosti. V čase uvedenia na trh sa ale jednalo o najpredávanejšiu českú pc hru.

Pohádka o Mrazíkovi, Ivanovi a Nastěnce je rodinnou adventúrou, ktorá vyšla na počiatku milénia

Milá česká adventúra, ktorá rozvíjala pôvodný motív úspešnej ruskej rozprávky. Nechýbal kvalitný dabing, ktorý obohacujú miestami rýmované dialógy plné humoru. Pravdepodobným cieľom vývojárov Centari Productions bolo priniesť v tejto rodinnej hre skĺbenie viacerých pôsobivých faktorov – rozvetvený príbeh, sympatickú grafiku a pútavé dialógy.

Zdroj: youtube.com/c/TheGamesPlayerCZ/playlists


Občas mi niektoré levely prišli zdĺhavé, ale pôvodný zámer bol veľmi presvedčivý a pôsobivý.

Napriek silnej propagácii sa titulu Pohádka o Mrazíkovi, Ivanovi a Nastěnce nedostalo toľko pozornosti, ktorý by potreboval pre svoj úspech.

zdroj: dračí historie brány skeldalu

Sdílet tento článek: