E-šport je na najvyššej úrovni zárobkami tímov porovnateľný s reálnym športom. Napríklad v hre DOTA2 je dotácia na úrovni 40 miliónov dolárov, čo je o 6 miliónov viac ako má Roland Garros! V tomto článku si priblížime, ktoré e-športové kluby za svoju e-športovú činnosť zarobili najviac.
team liquid
Americká organizácia Team Liquid patrí k stáliciam prakticky v každom e-športe. Založená bola v Holandsku, avšak vzhľadom na veľkosť trhu sa orientuje primárne na trh v USA. Vek tejto e-športovej organizácie je úctyhodných 22 rokov a preto sa nemožno čudovať, že rebríčku kraľujú práve oni. Vlastnícka štruktúra organizácie je zaujímavá. Nájdeme v nej ex-hráčku Minessotty Lynx, pokrového hráča "Lex" Veldhuisa či Asa Butterfielda, známeho zo seriálu Sex Education. Organizácia počas svojej existencie len za výhry v turnajoch zarobila skoro 40-miliónov dolárov, čo pre vlastníkov rozhodne nie je zlý biznis.

og e-sports
Organizácia OG bola založená dvomi hráčmi hry DOTA 2 a to N0tail-om a Fly-om pod pôvodným názvom Monkey Business. V roku 2015 došlo k rebrandu na aktuálny názov OG E-sports. Najväčšie úspechy organizácie sú v hre DOTA2, v ktorej pravidelne dominujú a pohybujú sa na popredných priečkach svetových turnajov. Okrem toho majú tímy aj v hrách Counter-Strike a Valorant, ktorých úspešnosť kolíše v závislosti od sezóny, resp. turnajov. Hlavným partnerom organizácie je spoločnosť Red Bull. Vďaka hre DOTA2 sa OG podarilo zarobiť až 35 miliónov dolárov.

evil geniuses
Americká organizácia Evil Geniuses bola založená v Kanade v roku 1999 pod názvom GoodGame Agency, ktorá bola partnerom spoločnosti Amazon. Neskôr sa organizácia presunula do Seattle. Pôvodne bola založená ako tím hry Quake a neskôr sa zamerala na tím v hre World of Warcraft. V roku 2008 prišiel presun k hre DOTA, v ktorej organizácia pôsobí dodnes. Najväčšie úspechy slávila organizácia v hre DOTA2, avšak momentálne disponuje tímom vo všetkých populárnych e-športoch. Ich tím League of Legends momentálne účinkuje na MSI 2022 a zvíťazil aj v americkej LCS. V roku 2019 organizáciu získala investičná skupina PEAK6 Investment, ktorá vlastní jej podiely dodnes. V organizácii funguje aj spolupráca s futbalovým klubom Wolverhampton Wanderers, ktorých logo môžete vidieť na dresoch Evil Geniuses. Ich zisky z turnajových odmien činia 25 miliónov dolárov.

team spirit
Ruská organizácia bola založená v Moskve v roku 2015 sa prakticky rovno vtrhla do všetkých populárnych e-športových sekcií. V rámci e-športu išlo do minulého roku viac-menej o priemernú organizáciu, o ktorej síce každý vedel, ale nikto ju nefavorizoval. Všetko zmenili minuloročné majstrovstvá sveta v hre DOTA2, kde sa Rusom podarilo vytrieť zrak favoritom z Číny, Európy či USA a prekvapujúco zobrali najvyšší prize-money v histórii e-športu, ktorý činil 18 miliónov dolárov. Organizácia aj vďaka tomuto triumfu zarobila 20 miliónov dolárov a v marci tohto roku otvorila svoje kancelárie aj v Belehrade v Srbsku.

natus vincere
Natus Vincere (latinsky "zrodení pre výhru") je ukrajinskou organizáciou založenou v roku 2009. Už rok po svojom vstupe na scénu dokázala v hre Counter-Strike ovládnuť až tri veľké turnaje: Intel Extreme Masters, World Cyber Games 2010 a Electronic Esports World Cup. Momentálne disponujú v organizácii tímami prakticky v každej populárnej hre, avšak ich výkladnou skriňou je tím v hre Counter-Strike. Slovenským fanúšikom e-športu neuniklo ani pôsobenie nášho Ladislava "GuardiaN" Kovácsa v zostave tohto tímu. Organizácia zarobila doposiaľ skoro 19 miliónov dolárov.
