Revolučná a nesmrteľná autíčkarska klasika prežíva do dnešných dní. Prvý diel vyšiel v roku 1994 a v porovnaní s inými závodnými hrami zažiaril titul Need for Speed rýchlou jazdou na cestách, kde sa musíte vyhýbať osobným autám a utekať pred policajtmi.
Hra Need for Speed patrí medzi najlepšie predávajúce SA tituly a najlepšie hry vôbec. Ušlo sa jej aj filmové spracovanie
Napísať aspoň krátku informáciu o všetkých dieloch, častiach remake alebo reboot je ešte náročnejšie, ako písať tieto informácie o Prince of Persia. Need for Speed má totiž na konte ešte viacej dielov a špeciálnych vydaní, preto si uvedieme len niektoré z nich.
Herný titul, za ktorým stojí niekoľko výrobných spoločností
Historicky prvým vývojárom bolo štúdio Distinctive Software sídliace v Kanade, neskôr ho kúpila spoločnosť Electronic Arts (EA).
Výrobcovia EA vydávali úspešné diely Need for Speed franšízy až do roku 2002, kedy vyšiel diel Need for Speed: Hot Pursuit 2. Túto časť nájdeme pod výrobnými krídlami ďalšej kanadskej firmy, ktorá si hovorí Black Box Games.
Vývojár Slightly Mad Studios priviedol na svet Need for Speed: Shift (2009) a pokračovanie Shift2: Unleashed (2011).
Diel Pursuit (2010) pod vývojárskou taktovkou Criterion Games predviedol hernému trhu sociálnu plarformu Autolog, ktorá dovoľuje hráčom nahliadnuť do vývoja hry, zdieľať screenshoty s priateľmi, atď.
V roku 2012 nastal zlom a viceprezident Criterion Games Alex Ward vyhlásil, že už nebude možné, aby náhodní vývojári pokračovali vo vydávaní ďalších dielov Need for Speed. Criterion Games si tak vymohol monopol. Ten mu naštrbil švédsky vývojár Ghost Games.
Aj keď sa medzi tvorcami nachádzalo až 80% pracovníkov Criterion Games, tituly Need for Speed Rivals (2013), Need for Speed reboot (2015), Need for Speed Payback (2017) a Need for Speed Heat (2019) vyšli pod hlavičkou Ghost Games.
V roku 2020 získala spoločnosť Criterion plnú kontrolu nad franšízou.
Takmer všetky diely Need for Speed majú podobné styčné body
Hráč ovláda vozidlo v závodnom aute a môže si vybrať z niekoľkých typov. Cieľom je vyhrať závod. Ak ho vyhráte, otvoria sa vám možnosti jazdiť na ďalších autách a nové trasy. Zatiaľ za tým nie je nič neobvyklé.
Ale Need for Speed prišiel v čase svojho vzniku s možnosťou jazdiť na plný plyn aj na cestných komunikáciách, kde oproti vám idú osobné autá a naháňajú vás policajti.
V niektorých dieloch Need for Speed nemôžete poškodiť vaše vozidlo, čím sa úroveň hrania značne sťažuje. Dokonca výrobcovia dbali na to, aby sa jazda vo virtuálnej realite približovala k skutočným fyzikálnym zákonitostiam.
Diel Need for Speed: Underground (2003) ponúkol gamerom možnosť vytuningovať závodné vozidlá.
V časti Need for Speed: Shift sme zažili jazdu skôr ako simulátor závodenia na uzavretých a krátkych trasách, ktoré sa vyskytujú aj v realite - Nürburgring and the Laguna Seca. Zároveň obsahuje jazdu po vymyslených zákutiach Londýna a Chicaga. Možnosti vozidiel zahŕňajú kombinácie exotických, športových alebo špeciálnych áut pre závodenie.
Samozrejme, nechýbajú naháňačky s policajtami. V hre Need for Speed III: Hot Pursuit si gamer môže zvoliť, či bude hrať v koži zločinca alebo policajta.
Tuningovanie áut sa zlepšovalo každou ďalšou hrou
Vizuálne tunenie áut sa stalo dôležité v závodnom alebo kariérnom móde po vydaní Need for Speed: Underground 2. Výrobcovia dbali, aby sa tuningovanie týkalo nielen vizuálnych ale aj technických parametrov áut.
Každý diel Need for Speed dbá na to, aby bolo z čoho vyberať – v ponuke sa nachádzajú vždy aktuálne autá pre danú dobu.
S Need for Speed cestujete po svete vo fiktívnych zákutiach planéty, ale aj skutočných trasách.
Zaujímavosti a perličky o Need for Speed
· Hláška „The Need for Speed“ bola prvý krát použitá v legendárnom filme Top Gun z roku 1986
· Verzia Black Edition dielu Need for Speed: Most Wanted bola vydaná na desiate výročie hry
· Titul Need for Speed: Heat je oslavou 25. výročia legendárnej ságy
· Niekedy sa herné tituly V-Rally chybne označujú ako súčasti Need for Speed