Je výmena herných skinov bezpečná a ako funguje?

Štefan Švec

27.05.22 05:10

Čas čítania 03:58

Skin trading

Zdieľať tento článok:

Zdroj: Valve

Skiny alebo vizuálne elementy v hrách sa za normálnych podmienok vymieňať nedajú, nakoľko to bývajú takzvané konzumovateľné predmety, ktoré sa naviažu na avatara alebo účet. Jednou z výnimiek je svetoznáma strieľačka z prvej osoby od spoločnosti Valve, Counter-Strike: Global Offensive.

Tento článok a seriál VÚB Safe Point ti prináša VÚB banka.

Začnime úplne od záklaDov, čo je to vlastne skin?

Skin alebo vizuálny efekt vo videohre je niečo ako alternatívny outfit pre postavu alebo nejaký predmet. V CS:GO je skin unikátny vizuálny dizajn na strelnú zbraň alebo nôž. Získavajú sa väčšinou náhodnou lotériou z krabíc alebo sa dajú kúpiť priamo na Steame, či pomocou aplikácií tretej strany. Keď si už kúpime skin, tak čo vlastne robí, je naša postava potom silnejšia? V krátkosti vizuálne efekty nerobia absolútne nič, len náš avatar potom vyzerá „fancy“.

Ako získať skin

Vizuálne efekty dostávame za odmenu samotnej hry, už či ide o CS:GO alebo LoLko a podobne. Príležitostne však dostávame určité truhle, z ktorých vypadávajú skiny. Každý možný predmet, ktorý môže vypadnúť má svoju percentuálnu šancu, že tam bude, ale čím je vyššia vzácnosť (obyčajný, vzácny, epický, legendárny a pod.), tým percento rapídne klesá až na 0,0....1%. Tieto truhle sú otvárané pomocou kľúčov. Obidvoje si môžeme kúpiť aj za peniaze. O herných truhlách ako monetizačný systém sa dočítate viac v našom predchádzajúcom článku.

Zdroj: Valve

Ďalším spôsobom, akým môžeme získať skin je cez Steam Market alebo webové aplikácie tretích strán. Všetky transakcie, ktoré prebehnú na Steame, sú istým spôsobom zdanené spoločnosťou Valve. Vizuál môžete aj predať, ale nedostanete za to reálne peniaze. Síce to Valve v peňaženke stále uvádza v reálnych menách, tak za to môžeme nakupovať len v rámci Steamu. Aby toho nebolo málo, tak ešte obmedzujú peňaženky maximálnym limitom a trh najvyššou možnou cenou predaja.

Toto je dôvod, prečo obrovské množstvo CS:GO transakcií prebieha mimo Steam, nakoľko Valve umožňuje aplikáciám tretích strán využívať Steam API, aby sa hráči mohli prihlasovať na ich stránke pomocou Steam účtov. V tomto prípade neexistuje maximum a ešte tie peniaze reálne dostaneme, napríklad cez PayPal.

Ako vymieňať skiny

Ako sme už spomínali, tak CS:GO patrí spoločnosti Valve, ktoré stojí za najväčšou hernou platformou – Steam. Na Steame existuje istý trh, kde hráči predávajú a kupujú skiny v rôznych cenových kategóriách od pár centov až po stovky a niekedy tisíce eur, väčšinou záleží na ich vzácnosti. Táto ekonomika sa časom zmenila na mini akciový trh hráčov, ktorí hľadajú výhodné ceny a premieňajú kúpené položky za vyššie sumy.

Toto obchodovanie funguje aj pomocou aplikácií tretích strán. V každom prípade používajte len tie overené, aby ste neprišli o drahocenný skin. Na týchto stránkach je možné použiť vizuálny efekt ako formu platby. Vymieňanie skinov prerástlo až v hazardovanie. Hráči môžu vyhrať alebo prehrať herné predmety, ktoré do stávky vložili na základe výsledkov zápasu. Tento celý proces je zautomatizovaný botmi.

Zdroj: Valve

Keď si stavíte pomocou skinu, tak daný vizuál sa premiestni na automatizovaný bot Steam účet, ktorý patrí tretej strane. Pokiaľ je šťastie na našej strane a vyhráme, tak dostaneme naše skiny naspäť a ešte ako bonus obdržíme vizuály niekoho iného, kto prehral. Potom môžeme našu korisť predať cez Steam Market alebo zase pomocou webovej aplikácie tretej strany.

Ako už býva na internete zvykom, tak všetko dobrú a zlú stránku. Aj vo vymieňaní a stávkovaní o skiny sa nájdu zlomyseľné osoby, ktoré sa snažia hráčov okradnúť. Napríklad sa maskujú ako boti a ponúkajú ponuky iným hráčom rôzne výmenné obchody, a niektoré bývajú, bohužiaľ, úspešné.

Zdroj: Valve

Ako sa vyhnúť výmenným podvodom?

Každý nováčik by na to mal ísť naozaj pomaly. Všímať si detaily, kontrolovať sumu a vzácnosť predmetov. Mnoho skinov vyzerá podobne a ich vzácnosť je viditeľná až po prejdení kurzorom myši. Títo podvodníci väčšinou tlačia na ostatných hráčov, aby transakciu uzatvorili, čo najrýchlejšie, a tým ich vedú k nepozornosti. Nakoľko ide o peniaze a veľakrát aj o sumu niekoľkých stoviek, tak ísť na to pomaly sa fakt oplatí.

Ak sa vám osoba s ktorou obchodujete nezdá, tak si pozrite jeho Steam účet, pretože ostatní hráči tam mohli napísať recenziu z minulých transakcií. Najväčším dôvodom, prečo treba byť extrémne opatrný je ten, že Steam vám predmety alebo peniaze nevráti. Vývojári spísali aj celú stránku o tom, ako obchodovať a vyhnúť sa podvodníkom.

Dá sa obchodovaním s vizuálnymi efektami zarábať?

Je to možné, ale by to malo nejaký reálny výnos, tak je nesmierne potrebné mať obrovské vedomosti o týchto trhoch. Musíte rýchlo identifikovať výhodný obchod a skočiť po ňom, nakoľko toto isté robia milióny ďalších. Môžete použiť aj aplikáciu, ktorá hľadá výhodné ceny za vás. Zarobiť si však týmto spôsobom je extrémne náročné a pre väčšinu aj nereálnym cieľom.

Ak to chcete skúsiť, tak buďte ku kupujúcim slušný a profesionálny, pretože vám potom dajú pozitívnu recenziu, ktoré majú silný dopad pri budúcich obchodoch. Mnohí ľudia si radšej zaplatia o pár EUR alebo dolárov viac zato, aby obchodovali s vami, lebo máte mnoho pozitívnych recenzií ako s niekým, kto má čerstvý účet a žiadne recenzie.

Pokiaľ to hodláte vyskúšať, tak určite odporúčame začať s lacnými skinmi. Tie najlacnejšie sa pohybujú v cenovej kategórii pár centov alebo EUR. Veľa z nich bude mať vysoký dopyt a postupom času nazbierate skúsenosti, ale aj dobrú reputáciu.

Pokiaľ sa zaujímate o hry a čokoľvek, čo s nimi súvisí, sledujte naše ďalšie články, ktoré vám prináša VÚB banka. Dozviete sa niečo o skin tradingu, Metaverse alebo crowdfundingu v hrách. Sledujte taktiež podstránku VÚB safepoint, kde nájdete tipy a triky o bezpečnosti na internete.

Zdroje: Polygon, Dot Esports, Win

Zdieľať tento článok: