Stávkovanie na e-športové zápasy sa stáva veľmi populárnym, nakoľko samotné zápasy sleduje neustále viac a viac fanúšikov. Tohtoročné finále Majoru 2022 na Twitchy sledovali približne pól milióna ľudí. Skoro každý deň sa odohrávajú nejaké kompetetívne hry, na ktoré môžete stávkovať alebo tipovať ako pri klasickom športe.
Tento článok a seriál VÚB Safe Point ti prináša VÚB banka.
Stávkovanie vo videohrách je primárne založené na súťaživých herných tituloch ako napríklad Counter-Strike: Global Offensive, League of Legends, Dota 2, Valorant a mnoho ďalších. Súťažiaci ako jednotlivci alebo tímy proti sebe bojujú vo videohre, aby zistili, kto je lepší a posunuli sa v rebríčku vyššie. Povolanie e-športovec by sa v dnešnej dobe už dalo považovať za plnohodnotné zamestnanie, veď predsa na turnajoch sa hráva o stotisíce až milióny eur. Samozrejme, ako tradičný šport, tak aj e-šport otvoril možnosť stávkovania.
Tipovanie v e-športe je priam rovnaké s tipovaním v tradičnom športe. Najväčšiu výnimku pravdepodobne tvorí Counter-Strike: Global Offensive, v ktorom nemusíme hazardovať priamo s našimi financiami, ale so skinmi (vizuálnymi efektami). Cena týchto skinov sa pohybuje od niekoľkých centov až do niekoľkých tisícov. Záleží od vzácnosti a ďalších faktorov. O herných skinoch sa môžete dočítať viac v našom predchádzajúcom článku.

Stávkovanie na e-šport sa už za posledné roky poriadne rozmohlo a mnohé stránky ponúkajú tipy alebo predikcie zápasov, aby pomohli fanúšikom vyhrať. Ďalší druh stránok je určený na podávanie stávok, či už stavíte reálnymi peniazmi, kryptomenou alebo skinom. E-športové stávkovanie je pomerne rôznorodé, môžete tipnúť na víťaza zápasu, na výsledné skóre zápasu, celkového víťaza aktuálneho eventu, na počet zabití alebo aj na herné ciele ako ničenie veží a pod.
Možno to znie čudne, ale v dnešnej dobe existuje aj stávkovanie na fiktívne turnaje a tímy. Sú vytvorené virtuálne tímy, ktoré medzi sebou zápasia. Tento koncept sa v preklade nazýva fantazijný e-šport. Nie to však nič komplikované, proste si vyberieme virtuálny tím zo skupiny potenciálnych skutočných hráčov a následne súťažíme s tímami, ktoré si zvolili iný ľudia. Na základe výkonu nášho tímu získavame body, ktoré sa porovnávajú s ostatnými hráčmi a určuje sa víťaz. Napríklad v LoLku to pozostáva zo siedmych tipov (jeden pre každú dráhu, kapitána a tím). Tieto tipy získavajú alebo strácajú body za zabitia, smrť, asistencie alebo ciele v hre, ako sú zabitie baróna, veže a draka.
Počet tipovacích stránok neúnavne narastá spoločne so záujmom stávkovať, preto si treba vybrať, čo najlepšiu stránku, ktorej veríme a sme ochotní na nej riskovať peniaze. Čo sa týka zahraničných stránok, tak tých je naozaj neúrekom, ale poslednú dobu sa o e-šport začali zaujímať aj domáce tipovacie spoločnosti ako Fortuna alebo Tipos. Nenechajte sa zlanáriť pekným štartovacím bonusom, ak ide o podozrivú alebo neoverenú stránku.

Vždy si musíme overiť, na akej stránke chceme podať tip, pretože nie každá stránka je overená, licencovaná a na základe toho nám neposkytuje žiadnu ochranu, nakoľko fungujú nelegálne. Na toto si treba dávať extrémy pozor, lebo overené, udržiavané a licencované weby zaisťujú férovosť všetkých stávok. Pokiaľ chcete stávkovať na zahraničných stávkach, tak je potrebné rozlišovať aj jednotlivé licencie. Napríklad UK Gambling Commission ale eCogra sú ukazovatele toho, že stránka má veľmi vysoké štandardy ochrany tipérov.
Ak hráme pomocou skinov, tak nezabudnime sledovať, akú raritu dostávame naspäť, musíme na to ísť pomaly a skontrolovať každý predmet, či jeho hodnota sedí. Niektorí zlomyseľní ľudia sa vydávajú za botov, ktorí berú skiny do zálohy. Zvyknú hráčov tlačiť, aby tento proces vykonali rýchlo, kvôli čomu vzniká nepozornosť.
Pokiaľ sa zaujímate o hry a čokoľvek, čo s nimi súvisí, sledujte naše ďalšie články, ktoré vám prináša VÚB banka. Dozviete sa niečo o skin tradingu, Metaverse alebo crowdfundingu v hrách. Sledujte taktiež podstránku VÚB safepoint, kde nájdete tipy a triky o bezpečnosti na internete.

Zdroj: Esport, GamblingSites