Posel smrti 2/Black Mirror 2: Návrat na staroanglické panstvo sa deje okľukou a nie je taký veľkolepý

Petra Siažiková

07.05.22 08:00

Čas čtení 02:08

analýza

Sdílet tento článek:

Zdroj: youtube.com/c/TRASHTAZMANI/videos

Celosvetovo obľúbená hororová adventúra Posel smrti položila dobré základy pre pokračovanie pochmúrnej kliatby rodu Gordonovcov. Ako si počínal Black Mirror 2 svojim podmanivým príbehom?

Českých výrobcov Future Games vystriedala pri pokračovaní tejto hororovej adventúry nemecká značka Cranberry Production. Výrobcovia si zobrali veľa prvkov z prvého dielu Posel smrti, ale inak pokračovali pri tvorbe vlastnou cestou, resp. cestami, ktoré sa fanúšikom nemuseli príliš páčiť.

Napriek svojim nedostatkom Black Mirror 2/Posel smrti 2 nie je úplne nevydarenou hrou ako by sa mohlo z úvodných slov javiť.

Hmla, búrky a nové zákutia staroanglického panstva v Black Mirror 2 sa nám predostierajú z nových uhlov pohľadu.

Dej bol nepochybne pútavý, ale nevyhol sa klišé

Hneď v úvodnej animácii Black Mirror 2 vidíme Samuelov príbeh o hrozivom požiari, ktorý zabil jeho milovanú Catherine.

Neskôr sa presúvame do anglického mestečka Biddeford, kde mladý študent Darren Michaels vypomáha v umeleckom obchode svojmu odpornému šéfovi Fullerovi, ktorý rozhodne nie je neviniatko. V zamračenom meste sa dejú nelichotivé skutočnosti, ktoré nesúvisia s hlavnou dejovou líniou až kým do obchodu nezavíta záhadná a krásna Angelina. Práve ona dovedie Darrena do zapadnutého mestečka Willow Creek a na nehostinné panstvo Black Mirror. V príbehu nasledujú dejové zvraty a samé katastrofy v živote mladíka Darrena, ktorého budeme po celý dej ovládať.

Darren zistí pravdu o svojom pôvode a skúša kontaktovať svojich príbuzných na panstve Black Mirror. Všetci sú stále znechutení z ohavných vrážd, ktoré spáchal jeho otec Samuel Gordon v prvom diely. Rovnako nedôverčivo sa k nemu chovajú aj obyvatelia zaspatého mestečka. Temná kliatba Gordonovcov stále pretrváva, preto Darren potrebuje odhaliť pravdu a bojovať proti vlastnými démonmi a nepriateľmi.

Niekedy som mala pocit, že pri písaní scenára niekedy tvorcovia nevedeli ako ďalej a tak sa Black Mirror 2 občas dostal do príbehových pascí, ktoré mu príliš neslušali.

Zdroj: youtube.com/c/AdventureGameFan8/videos

Aj pri hraní Black Mirror 2 nechýbala tá správna atmosféra, melanchólia a napätie

Rozhodne to však bola iná šálka kávy v porovnaní s prvým dielom. Black Mirror 2 využil iný grafický dizajn a bol veľmi dobrý. Atmosféru zamračeného Biddefordu, katakomby alebo samotný Black Mirror si uchovávali svoj ráz a správnu náladu po celú dobu.

V novom grafickom šate vyzerali aj staré známe lokality úchvatne. Grafika Black Mirror2 bola v dobe svojho vydania v roku 2009 oslnivá.

Vraždy, kriminálne zápletky, duchovia a pochmúrnosti Black Mirror 2 vás vtiahli od začiatku do konca

Napomáhali tomu dialógy a napokon i dabing v rôznych jazykoch, vrátane češtiny. Hudobný podklad správne nadväzoval na prvý diel a uchovával si to správne napätie, zvukové kulisy boli veľmi realistické.

V celkovom ponímaní je adventúra Black Mirror 2 veľmi dobrou hrou a celkom uspokojivým nasledovníkom odkazu prvej časti.

Dej Black Mirror 2 sa skončil napínavo a zostalo v ňom veľa nezodpovedaných otázok. Preto sa v budúcnosti pozrieme ešte na analýzu posledného dielu Black Mirror 3.

Sdílet tento článek: